Distantsõppes edukaks osalemiseks

Digitaalne distantsõpe võib olla uus ja esmapilgul harjumatu viis õppimiseks. Esimest korda sellisest koolitusformaadist kuuldes võib tekkida arvamus, et distantsilt õppimine ei ole “päris”.

Võin sulle korduvate kogemuste najal kinnitada, et see ei ole nii ja grupiga distantsõpe on võrdväärselt edukas õpikogemus. Nõustun, et kohvipausid ei kujune meeleolukaks aga tarkused, mille järele koolitusele tuled, saad kuhjaga kätte.

Tahan väga kiita koolituse eest, nii heal veebikoolitusel pole ma varem osalenud – suurepärane õppematerjal neile, kes soovivad veebikoolitusi läbi viia. 

Kristi
Koolitus “kujundamine veebitööriistadega

… Kursus oli küll tehniline, aga stressivaba ning zoomiõppe formaat õigustas ennast igati. Pärast arutasime teiste osalejatega, et sellise teema puhul ongi sedavõrd hästi koostatud netikursus imselt parem ja efektiivsem, kui kontaktõpe …

Maarja
Koolitus “Videomontaaž Premiere’s”

… Kartsin ZOOMi versiooni veidike, aga ilmnes, et sedasi on just hea nokitseda ja oma arvutis proovimine on tegelikult mugavam kui klassiruumis võõras arvutis, lisaks jäävad programmid ja näidistööd arvutisse alles ning on seega alati kättesaadavad …

Kairit
Koolitus “Videomontaaž Premiere’s”

Oma õppevahendite (arvuti, ruum) eest pead distantskoolitusel hoolitsema ise ja kogu vajaliku eelinfo jagan enne koolitust varakult. Kui vajad abi arvuti seadistusel, võta ühendust enne koolituspäeva, nii saame tagada koolituse sujuva edenemise kõigile osalejatele.

Tarkvara ja õppematerjalid

Distantskoolitus toimub erinevate veebikeskkondade vahendusel, enne koolituspäeva palun veendu, et kõik vajalik on arvutisse paigaldatud ja töökorras. Palun ära jäta IT-tehniliste probleemide lahendamist koolituse ajale.

  • Loo kasutaja ja paigalda arvutisse Zoom. Zoomi seadete (settings) all saad kontrollida, kas veebikaamera ja mikrofon töötavad. Tee prooviks üks testikõne.
  • Registreeri kasutaja www.kera.ee lehel. Selle kaudu jagatakse kursuse õppematerjalid ja ühtlasi saab juhendaja signaali, et oled kursusel osalemas.
  • Kui juhendaja jagas veel mõnda õppekeskkonna linki, salvesta see brauseri järjehoidjatesse, et koolituspäeval leiaksid kerge vaevaga üles.

Koht õppimiseks, töövahendid

Hiire kasutamine kujunduskoolitustel on hädavajalik, ainult laptopi trackpadi kasutamisel jääd hätta. WordPressi ja veebitehnoloogiate koolitustel saad ka ilma hiireta edukalt hakkama. Blenderi koolitusel vajad hiirt, millel on rullik.


Palun kasuta kõrvaklappe. Nii kuuled paremini teisi osalejaid, kodune taustamüra ei püüa su tähelepanu ja mis kõige olulisem, teiste koolitusel osalejate jutt ei hakka neile tagasi kajama läbi sinu arvuti kõlarite ja mikrofoni.


Kui vähegi võimalik, kasuta välist juhtmega lisamikrofoni või mikrofoniga kõrvaklappe. See muudab sind oluliselt paremini kuuldavaks teistele osalejatele ja väldib ebameeldivat müra, mida tekib näiteks sülearvutil mikrofoniga rääkimise ajal klaviatuuri kasutamine.


Leia koolitusel osalemiseks mugav vaikne ruum, et saaksid ilma väliste segajateta (loe: lapsed, koerad, abikaasad ja kolleegid) segamatult keskenduda päevale. Ära unusta, et online õppes on sinu ümber toimuv sagin ka teiste koolitusel osalejate tähelepanu püüdev, seega sea ruum varakult valmis ja hoiata oma lähedasi, et vajad vaikset aega õppimiseks. Virtuaalses klassiruumis ootamatult osalev kutsikas on kindlasti elevust tekitav, küll aga viib ka teiste osalejate mõtted päeva teemadelt mujale.

Mugav tööasend kirjutuslaua taga aitab sul fookust hoida ja häälestab paremini õppimisele.


Kui vähegi võimalik, kasuta palun veebikaamerat. Distantsõppel on ülejäänud grupi liikmetel raske aru saada, kellega koos nad õpivad, kellega ideid jagavad. Hea õppimine toimub läbi dialoogi, kaamera kasutamine aitab seda soodustada. Sinu kaamerapilt aitab teistel õppes osaleda ja teiste pildid toetavad sind.


Kui kasutad sülearvutit ja sul on see lisavõimalus, ühenda arvuti külge väline lisamonitor. Nii saad ühel ekraanil hoida virtuaalset klassiruumi ja teisel ekraanil tööd kaasa teha. Nii on mugav õppida!